Iwona Mieczyńska – Coach & Trener

Iwona Mieczyńska – Coach & Trener

Twój coach & trener Na dół

Blog

04-04-2020

BRAKUJE CI MOTYWACJI? PAMIĘTAJ, MOTYWACJA WYNIKA Z DZIAŁANIA A NIE DZIAŁANIE Z MOTYWACJI.

Brakuje Ci motywacji? Pamiętaj, motywacja wynika z działania a nie działanie z motywacji.

Obiecujesz sobie zazwyczaj na początku roku, że zadbasz o zdrowie, poszukasz nowej pracy, pojedziesz na wymarzone wakacje, zapiszesz się na angielski, zaczniesz oszczędzać i… nic. Czas leci, a ty nadal nie robisz kroku w upragnionym kierunku. Dlaczego stoisz? I czy jest na to jakieś lekarstwo?

Motywacja tak naprawdę rozpala się przez proces skojarzeniowy: kiedy myślimy o zamierzonym celu, sprawiamy, że pojawia się pewien odpowiadający mu duch. W osiąganiu odpowiedniego stanu mentalnego pomaga nam wspomnienie szczęśliwych doświadczeń z przeszłości ponieważ pamięć jest ściśle związana z emocjami. Zauważ, że wielu tenisistów w meczach indywidualnych mówi do siebie czasem wręcz na głos by się zmotywować „naładować”, i najwyraźniej to działa.

Spróbuj wykonać następujące ćwiczenie i zobacz czy to na Ciebie działa.

Ćwiczenie -Modulacja tonu. Powiedz do siebie przed lustrem: „Ty idioto”, ale wykorzystaj do tego cztery różne intonacje głosu:

ze złością
– seksownie
– tonem pełnym ciepła
– w formie pytającej

Widzisz jak różnie reagujesz na różne zabarwienie własnego głosu? Od dziś wykorzystuj w rozmowach z samym sobą tylko to pozytywne nastawienie.

Pomocne jest również urozmaicenie rutynowych zadań. Wprowadzanie do powtarzalnych prac powiewu nowości czy elementów zabawy.

Dlaczego pod względem psychicznym łatwiej jest dokończyć rozpoczęta pracę niż ją dopiero zacząć?

To jest rezultat jednego z uprzedzeń poznawczych, które znajduje swoje potwierdzenie w jednym z porzekadeł „ Dobry początek, to połowa sukcesu” Również podział pracy czy nauki na mniejsze bloki tworzy wrażenie, że wszystko jest łatwiejsze i bardziej osiągalne.

Prokrastynacja, to swojego rodzaju preferowanie nagrody natychmiastowej a motywacja natomiast dotyczy przyszłości, wspiera działanie, które doprowadzi do przyszłej nagrody, takiej jak na przykład dyplom czy awans.

Jak się motywować? Co robić by się chciało, tak jak ,nam się nie chce?

By zacząć działać sama motywacja nie wystarczy. Może ona oznaczać krótkotrwałą ekscytację, z której, poza słomianym ogniem niewiele wynika. Dlatego należy przekształcić motywację w determinację. A to oznacza konsekwencję, dzięki której przez dłuższy czas utrzymamy wewnętrzną inspirację i będziemy mogli działać długofalowo. Warto zapisywać swoje postępy i je celebrować ( nagradzać się). Przydatne też jest opublikowanie celu na Facebooku. Upublicznienie swoich planów jest swoistym zobowiązaniem społecznym i zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu.

Kiedy tracisz zapał do działania, potrzebujesz bodźca, który cię znów pobudzi. Może to być np. inspirująca osoba lub grupa osób. Dlatego grupy mastermind, które prowadzę są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które w swoich biznesach tracą zapał do działania.

Co to jest mastermind i dlaczego warto w nim uczestniczyć?

Dla osób, które nie wiedzą co to jest Mastermind wyjaśniam że, to mała grupa osób (właścicieli biznesów, czy blogerów) spotykających się regularnie w celu niesienia wspólnej pomocy, dawania rad, motywowania się i przedstawiania swoich talentów pozostałym członkom grupy, by łatwiej i szybciej pomóc im w rozwoju biznesowym.

Kiedy ktoś mnie pyta o jedną najważniejszą rzecz do zrobienia przy wzniesieniu swojego biznesu na wyższy poziom, zawsze mówię mu „dołącz do grupy Mastermind”.

Wracając do motywacji, pomyśl co może Cię jeszcze zmotywować?

Mogą to być inne nieożywione impulsy. Znajdź takie. Przydadzą Ci się w sytuacji „gorszego dnia”

Pomogą Ci w tym pytania:

1. Co Cię pobudza do działania?

2. Co jest w tym dla Ciebie ważnego?

Już na etapie planowania i wyznaczania celu, powinniście mieć przemyślany plan awaryjny na sytuację gdy nagle tracisz zapał i motywację, taki plan B na trudny czas.

Ćwiczenie –Uszereguj sytuacje, które mogą wpływać na poziom twojej motywacji– na początku listy ustaw te, które motywują Cię najbardziej a na końcu listy te, które motywują najsłabiej lub wcale.

uznanie najbliższych
– wymierność efektów własnych działań
– uznanie przyjaciół
– uzasadnienie zadań, poczucie ich sensu
– powodzenie zadań
– możliwość ciągłego rozwijania się, zwiększenie zakresu kompetencji
– dobra atmosfera w domu
– jasno postawione cele działania
– nagrody niematerialne
– pieniądze
– władza: jeśli dokonam tego, mam możność panowania nad innymi
– zazdrość: chcę mieć to samo lub jeszcze więcej niż inni; jeśli oni potrafili, to ja też
– potrafię
– duma: oni myślą, że mnie się to nie uda – niedoczekanie ich
– sukces: satysfakcja z wykonania postawionych sobie zadań jest niezmiernie skuteczna
.

Samo słowo motywacja wywodzi się z łacińskiego moveo i oznacza wprawianie w ruch, popychanie. Motywowanie powinno więc polegać na przekonaniu podświadomości do wprowadzenia jakiejś bardziej stałej aktywności mającej na celu uzyskanie konkretnego, korzystnego dla nas efektu.

Pamiętaj motywacja wynika z działania a nie działanie z motywacji!

Na koniec jeszcze kilka cennych wskazówek

Przemyśl dokładnie to co musisz zrobić i znajdź pozytywy dla siebie ( nawet jeśli wykonujesz jakąś pracę dla szefa może czeka Cię potem podwyżka lub urlop).

  1. Określ swoje motywy działania, najlepiej wypisz na kartce powody dla których warto wykonać planowaną rzecz. Kiedy zobaczysz je na papierze, ich przekaz będzie jeszcze silniejszy!
  2. Oceń prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu, im większe tym łatwiej będzie przekonać własną podświadomość, że warto działać.
  3. Wyznacz sobie nagrodę – bonus. Coś tylko dla siebie, nie musi to być rzecz materialna.
  4. Włącz muzykę – działa nie tylko kojąco, ale też motywująco. Każdy dobiera kawałki według własnego gustu. Wynika to nie tylko z pobudzenia fal mózgowych, ale też z pozytywnej mocy skojarzeń
  5. Stwórz swoje skojarzenia – motywacja polega wtedy na wytworzeniu skojarzenia określonego stanu emocjonalnego pod wpływem odpowiedniego bodźca.
  6. Rusz wyobraźnią. Ta metoda może wydać ci się z początku dziwna, ale jest wyjątkowo skuteczna. Stosowania transformacji znaczenia polega na zmianie kontekstu sytuacji, z którą masz się zmierzyć. Musisz po prostu zmienić kontekst swojego działania np. gdy nie chce Ci się iść na aerobik pomyśl o tym, że przygotowujesz się do super trudnego turnieju w którym zmierzysz się z najlepszymi choreografami w tej dziedzinie sportu.

Umiejętność mobilizowania się do pracy powinien posiadać każdy, komu zależy na własnym rozwoju i nie chodzi jedynie o sprawy zawodowe. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że co jakiś czas kiepski nastrój nie pozwala zrobić czegoś co w rezultacie byłoby korzystne. Problem pojawia się, gdy ten stan trwa zbyt długo i zaczyna negatywnie wpływać na życie.
Z brakiem motywacji do działania można sobie radzić. Jeśli nie jest on wynikiem większych problemów psychologicznych i nie wiąże się z chronicznym odkładaniem spraw na później, wówczas tradycyjne metody mobilizujące mogą być skuteczne. Jedyne co jest wtedy potrzebne to chęci, a niestety z tym właśnie może być największy problem.