Iwona Mieczyńska – Coach & Trener

Iwona Mieczyńska – Coach & Trener

Twój coach & trener Na dół

Blog

04-10-2019

NASZ MÓZG A MOTYWACJA I PROKRASTYNACJA. CO SPRAWIA, ŻE DZIAŁAMY A CO, ŻE ODWLEKAMY?

Odwlekanie rzeczy na później to zazwyczaj najczęstszy błąd w zarządzaniu sobą w czasie. Wiąże się to z nieumiejętnym ustalaniem priorytetów. Mamy marzenia, plany, cele, które odwlekamy. Chcielibyśmy coś w życiu osiągnąć, a nie ruszamy z miejsca. Znajdujemy 1001 wymówek, żeby nie działać. A czas nieubłaganie płynie.

Co zrobić by jednak osiągać swoje cele, marzenia, plany?

Po pierwsze powinniśmy skutecznie się zmotywować, ale co to oznacza? Co to jest ta motywacja?

Motywacja wynika z działania a nie działanie z motywacji.

Motywacja to część składowa wyposażenia naszego mózgu. Jednak powody, które rano popychają nas ku łazience czy kuchni, są inne od tych, które zachęcają nas do nauki, pracy. Pierwsze są automatyczne i zależne od bodźców, podczas gdy drugie wymagają pewnej dozy dobrowolności. Pisze w swojej książce pt „MÓZG- Podręcznik Użytkownika” Marco Magrini

To co kieruje wszystkimi naszymi procesami, chcenia i odwlekania to mózg. Od około 500 milionów lat ewoluował i to mniej więcej wtedy pojawiły się na naszej planecie pierwsze kręgowce. Organizmy żywe, których kręgosłup ciągną się przez całe ciało i podlegał procesowi umózgowienia. W trakcie kolejnych milionów lat funkcje mózgowe skoncentrowały się w części przedniej czyli w głowie. I tak nasz mózg w ciągu stuleci prehistorii stawał się coraz większy. Odziedziczył struktury mózgów, które go poprzedzały. Teoria Trójjedynego mózgu stworzona przez amerykańskiego neurobiologa Paula MacLeana w latach sześćdziesiątych ułatwia zrozumienie pochodzenia naszego mózgu.

Czemu piszę Wam o mózgu?

Bo aby zrozumieć co powoduje, że działamy, musimy spojrzeć głębiej. I tak gdybyśmy zrobili przekrój naszego mózgu to wyodrębnimy trzy warstwy. Pierwsza warstwa tak zwana pierwotna, czyli pień mózgu inaczej mózg gadzi / behawioralny – odpowiada za podstawowe funkcje życiowe, reakcje instynktowne. W drugiej kolejności jak gdyby nad mózgiem gadzim znajduje się układ limbiczny czyli tak zwany mózg ssaczy emocjonalny odpowiedzialny za emocje,hormony,pragnienia, głód popęd płciowy, odczuwanie przyjemności, przemiana materii, funkcje odpornościowe, zdrowie, pamięć. Trzecia warstwa, to kora nowa tak zwany mózg myślący/ sensoryczny, to tu podejmujemy decyzje przewidujemy, tu znajdują się refleksja, inwencja twórcza, wzrok słuch, mowa, czucie. To ta część naszego mózgu odpowiada za rozwój intelektualny i duchowy.

Skoro już to wiemy to gdzie w tym wszystkim znajduje się ta nasza motywacja?

W korze nowej w tak zwanym centrum sterowania naszego mózgu. A gdzie znajduje się największy wróg naszej motywacji? Według niektórych badań chroniczna prokrastynacja, odkładanie i zwlekanie obejmuje około 20% naszych mózgów a podejście odwlekania na jutro jest znacznie bardziej rozpowszechnione niż myślicie. Ponieważ odwlekanie i zwlekanie jest dużo starsze i  pojawiło się dużo szybciej, to znajduje się na pierwszym i drugim poziomie naszego mózgu czyli w mózgu gadzim i ssaczym.

To jak się ma motywacja do prokrastynacji?

Myślenie zazwyczaj odbywa się na dwóch równoległych poziomach mózgowych. Na pierwszym ( mózg gadzi i ssaczy) jest natychmiastowe, automatyczne i podprogowe. A na drugim     (mózg myślący) jest powolne, refleksyjne i objawia się głosem, który słyszymy w naszej głowie, który analizuje wszystko na poziomie kory nowej.

Oba te poziomy często stają w opozycji do siebie. Jednak to kora nowa ( mózg myślący) decyduje o tym czy coś zrobimy czy nie. Mózg myślący sprawia, że nogi i ręce poruszają się w kierunku w którym chcemy i robią to co chcemy. Jednak nadchodzi taki moment, że kontrolę nad tym działaniem przejmuje mózg gadzi, który jest z reguły leniwy, nienawidzi zmian, jest kapryśny i lubi rządzić. To on na zapach ciastka, atrakcyjnej osoby czy dźwięk przychodzącej wiadomości odwraca naszą uwagę od rzeczy ważniejszych, takich jak praca, nauka czy prowadzenie samochodu. Kora nowa ( mózg myślący) potrafi sobie z nim poradzić, rozkazać skupienie i koncentracje na działaniu. Jednak mózg gadzi nie daje za wygraną i jak dziecko zaczyna marudzić „ zostaw to zajrzyj na FACEBOOK zobacz co się tam dzieje, to on odpowiada za to, że znajdujemy 1001 wymówek by czegoś nie robić. I gdy nie mamy solidnej motywacji do działania mózg gadzi zawsze zwycięża.

Jak to zmienić? Jak uciszyć mózg gadzi, jak z nim walczyć by jednak działać ?

Skoro już wiemy, że mózg gadzi sprawuje nad nami kontrolę możemy spróbować oszukać go, wykorzystując te same mechanizmy, dzięki którym on działa.

Jeśli interesuje Cię co zrobić by skutecznie się motywować, to napisz do mnie biuro@akademiaim.pl lub śledź mojego bloga.