Plan na życie cz. 1
Kiedy decydowałam się na zmiany w życiu zawodowym, najpierw musiałam dobrze zastanowić się czego chcę i jak to osiągnę? Potem wystarczyło działać zgodnie z planem.
Pierwsze co zrobiłam w tym kierunku to:
Zaplanowałam i nazwałam kolejne kroki jakie powinnam podjąć aby osiągnąć swój cel
Takie planowanie zmniejsza napięcie, przywraca kontrolę nad życiem i zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Jest wiele metod planowania, niektóre z nich będą przydatne niektóre nie jednak ważniejsze niż metody są zasady wyznaczania drogi do celu. Taką podstawową zasadą jest spójność z życiową misją i wartościami. Żeby wytrwać w realizacji planu musisz wiedzieć dokąd zaplanowana droga ma cię zaprowadzić.
Dlatego zanim zaczniesz planować cele te dalsze i te bliskie, zastanów się!
Co i dlaczego chcesz osiągnąć?
Zacznij od określenia życiowej misji, której wypełnienie pozwoli ci w ostatecznym rozrachunku powiedzieć udało się tak jak chciałam/ chciałem.
Ja zaczęłam od wartości.
Czy wiesz jakimi wartościami się kierujesz?
Jeśli nie to mam dla Ciebie ćwiczenie, które pomoże Ci to określić.
TABELA WARTOŚCI – Pobierz tabelę w formacie .pdf
Z powyższej tabelki skreśl 50 wartości bez których da się żyć, następnie skreśl 25, które nie są tak istotne, potem skreśl 15, z których jesteś w stanie zrezygnować. Z pozostałych 10 skreśl jeszcze 5, które możesz poświęcić.
Zostało Ci 5, które są bliskie twojemu sercu z tych 5 wybierz 3 najważniejsze.
Te trzy wartości, które wybrałeś lub wybrałaś są to wartości, którymi się w życiu kierujesz.
Realizacja planów zgodnych z życiową misją i z życiowymi wartościami daje najgłębsze poczucie spełnienia.
Na podstawie tych wartości jesteś w stanie określić swoją misję, która jest paliwem dla planów i działań. Dzięki niej nabierzesz poczucia sensu tego co zamierzasz osiągnąć.
Zwróć szczególną uwagę na to:
Czego tak naprawdę chcesz?
Co jest twoją pasją?
Co jest dla ciebie rzeczywiście ważne?
I w końcu zadaj sobie to najwłaściwsze pytanie:
Po co chcę to robić?
I jakimi wartościami się w życiu kierujesz ?
Jak Ci poszło to ćwiczenie?
Pamiętaj jednak wykonując tego typu ćwiczenia w domu pozbawiasz się informacji zwrotnej w postaci odzwierciedlenia. Czasem wypowiadając coś na głos gdy usłyszymy to samo z ust coacha da Ci jeszcze kilka fajnych na swój temat informacji.
Być może gdy usłyszysz co mówisz nie spodoba Ci się to i zwrócisz szczególną uwagę na coś, na co nie zwracałeś uwagi wcześniej. Czasem jeden mały wyraz może zmienić sposób myślenia.
Ponad to w trakcie sesji stajesz się bardziej tu i teraz w pracy nad sobą. Praca w domu na tych ćwiczeniach nie jest tak bardzo głęboka jak podczas sesji, to trzeba poczuć.
Sama często stosuję ćwiczenia coachingowe w zaciszu domu, ale to nie jest to samo i wolę jednak pracę nad trudnymi celami podczas sesji z coachem bo wiem, że wówczas jest bardziej efektywnie.
Zachęcam Cię do śledzenia mojego bloga. W następnym artykule opowiem jak ustalić misję na podstawię wartości, które tu wybrałeś.